Удалая замена Саладоўнікава: “Нёман” выйшаў на пятае месца ў турнірнай табліцы!

|

Апошні раз бабруйчане абгульвалі “Нёман” у чэмпіянаце ажно ў 1999 годзе. Тады яшчэ “Нёман-Белкард” на выездзе прайграў з разгромным лікам 5:1. І вось ужо 14 гадоў як “Белшына” ўсё ніяк не можа абгуляць сваіх нязручных супернікаў з Гродна.

У першым крузе каманды ўжо сустракаліся. Матч праходзіў у Мінску на штучным газоне. Тады сустрэча скончылася з лікам 2:2. Хоць гарадзенцы вялі ў матчы з лікам 2:0, але выпусцілі перавагу.

Гэтым разам матч праходзіў у Гродне. Хаць пачаткова гульня была роўная, першымі лік адкрылі госці. Гардзяйчук, абыграўшы Садаўнічага, прабіў здалёк у дзявятку варот Чэрніка. Пры ліку 0:1, каманды адправіліся ў распранальню.

Пасля перапынку гульня памяняла характар і гарадзенцы проста прыціснулі гасцей, ствараючы шэраг перспектыўных нападаў. Актыўны былі Савіцкі і Лачны (на першым фота), гэтая звязка і прывяла да голу ў вароты гасцей.

Для ўзмацнення атакі Саладоўнікаў выпусціў Сеаліна, а пасля яшчэ і Яблана. Менавіта вырашальная замена галоўнага трэнера “Нёмана” адыграла галоўную ролю ў матчы. Два легіянеры Лачны і Яблан разыгралі атаку, якая прывяла да ўзяцця варот. Гол атрымаўся на любату, гледачы апладзіравалі стоячы.

align=”middle” alt=”ФК Нёман, Белшына, Сямён Шапіра” >

Старшыня аблвыканкаму Сямён Шапіра глядзіць матч

Пасля матчу Сяргей Саладоўнікаў:

“Вельмі важная перамога з пункту гледжання стратэгіі і псіхалогіі. Пасля матчу ў Мазыры хацелі рэабілітавацца перад заўзятарамі. Як і ў Мазыры, сёння былі два розных таймы. Было вялікае жаданне, хоць і не ўсе заўсёды ўсё атрымлівалася. І вельмі радасна, што нам удалося пераламаць ход матчу.

Лічу, што такія гульні, як сённяшняя, павінны загартаваць каманду. У перапынку я сказаў гульцам, што такія сустрэчы выйграюцца за кошт характару. Не за кошт тактыкі, тэхнікі і стратэгіі, а менавіта за кошт характару. Таму перамозе рады”.

Турнірная табліца пасля 13 тураў, “Нёман” падняўся на пятае месца.